top of page
RichardBurnsRally_SSE 2022-11-12 22-00-02-61.jpg

Race calendar

2NRC13 - III. New Autumn Stages 2022

Počátkem listopadu se odjela druhá soutěž šampionátu NRC, která nás zavedla na asfaltové tratě vedoucích krásně zbarvenou podzimní přírodou. Na přílišné kochání se nebyl prostor, tempo jezdců bylo vysoké a podmínky na vozovce zrádné. Do rally se ještě vstupovalo na slickách, ale pozdější průběh soutěže se jel na vodě. Hlavně lesní úseky, kde sluneční paprsky příliš nemají možnost pomoct s vyschnutím povrchu, byly obtížné na správně zvolené tempo. Složitá byla opět volba pneumatik, jelikož některé úseky byly zcela suché. A pak babo raď. Za takových podmínek musely posádky absolvovat 18 erzet a 129,8 měřených kilometrů.

NRC1

TOP jezdci i na této rally předváděli boje o sekundy a rozdíly mezi nimi byly opravdu malé. Jedno vyjetí mimo trať, jedno přetočení, by znamenalo propad o pozici níže. A taky se tak dělo. V první pětici se pořadí často přelévalo tam a zpět. Jedinou stálicí byl jezdec týmu IS RACING Benek Korzeniowski, který si držel průběžně vedení a protože nechyboval, jel vyrovnaně, vedení udržel až do cíle. Z vítězství byl nadšený, neskrýval emoce a celkově rally chválil. Po několika soubojích se na druhém místě usadil Tomáš Buriánek z týmu PALMIRA RBR Team. Své Toyotě ještě tolik nevěří a tak přenechal nominaci kolegům. Jakub Doležal dojel třetí a připsal tak vysoké body také svému týmu GRIZZLY Racing. Právě převážně on sváděl souboje s Buriánkem. Kvalitní jízdu ještě předvedl Martin Bujáček za PALMIRA RBR Team, když za svými zády udržel o 6 sekund Jakuba Horešovského z GRIZZLY Racing.

NRC Trophy

V dobré formě se ukazuje Vladimír Kubíni, který své Polo WRC dovezl na prvním místě. Zdeněk Omelka sedlající Fiestu WRC dojel druhý. Necelých pět vteřin na něj ztratil Robert Kořístka s Polem, který kousek před cílem probrzdil vracák a to možná rozhodlo. TOP5 ještě doplnili Jan Brablec a Štěpán Dočkal.

NRC2

Vyrovnaná klání předvádějí i ti nejlepší ze třídy, kde dříve převážely vozy Škoda Fabia R5 evo, ale nyní se situace vyrovnává a těmi rychlejšími jsou Fordy Fiesta Rally2. Soutěž byla z pohledu diváka zajímavá. Pořadí se měnilo od prvních kilometrů a typovat vítěze bylo těžké. O průběžné vedení bojoval Tomáš John s Mateuszem Koralewskim, jejich vteřinové souboje byly neuvěřitelné. A další borci byli hned za jejich zády a čekali na jejich chyby. A když se dva perou, třetí se směje. Úsměv na tváři se objevil Mateuszi Polokovi z IS RACING, který mocně finišoval a tři erzety před koncem oba své rivaly přeskočil a dojel si pro vítězství. Jeho týmový kolega Koralewski vybojoval druhé místo a John dojel třetí. První trojice se vešla do neuvěřitelných deseti sekund rozdílu. Štefan Spišák bral dobré body za čtvrtou pozici a to i pro svůj tým PALMIRA RBR Team. Přiznal, že na trati měl krizovky i vykroužené hodiny. Václav Valerián dojel pátý a jízdu podzimní krajinou si užíval.

 

NRC3

Začátek rally sliboval souboje o vedení také v této třídě, ale po první etapě bylo vidět, že ačkoliv jezdci mezi sebou mají drobné rozestupy, každý jede své tempo a ohrozit jezdce před sebou bude těžký úkol. Proto se pole seřadilo, ke změnám pozic téměř nedocházelo a čekalo se na případné chyby. Jakub Brodzicki, IS RACING, zaznamenal velkou krizi na power stage. Náraz do kamene přetočil jeho vůz a poslal jej mimo trať. Minutová ztráta ale jeho pozici neohrozila a bylo z toho vítězství. Druhý Vladimír Dlouhý z PALMIRA RBR Team se v první etapě rozjížděl, nemohl se dostat do tempa a občas chyboval, druhou etapu zajel bezchybně a stihl si i všimnout hezky zbarvené přírody v okolí rychlostních zkoušek. Stupně vítězů doplnil ještě Petr Kašpárek nominovaný týmem Fados Motorsport. Férově přiznal, že na lepší umístění neměl, ale i tak zajel skvělou rally a hezky si zazávodil. Za svými zády nechal týmového kolegu Jindřicha Španěl. TOP5 ještě doplnil Jiří Zelík z PALMIRA RBR Teamu, který rally pochvaloval a v průběhu i zlepšil setup, tak příště to může být ještě lepší výsledek.

NRC4

 

Zajímavé souboje se děly i ve třídě předokolek a první trojice jela hodně vyrovnaně. Rozdíly několika sekund byly zanedbatelné a tak se každý pilot musel na svůj výkon koncentrovat. Z vrchních pozic se odporoučel v sedmé RZ Argentinec Enzo Sagreraa, který havaroval. Byla to jedna z mála Fiest Rally4 ve startovním poli. Hrozivě vypadající nehodu zažil Jakub Hoffmann, který svůj vůz nárazem roztočil do hodin a následně už bez možnosti ovlivnit výsledek, boural do betonové zábrany. Byl to propad z průběžné vedoucí příčky. Po této události se už pořadí neměnilo, jenom Filip Šipoš se v poslední power stage probojoval na páté místo, čímž svému týmu M&R Rally Team udělal radost a zároveň ukázal, že v záplavě Peugeotů může být i Renault Clio konkurenceschopné. O místo výše dojel Matěj Fadler, Fados Motorsport, který jel v bezpečném tempu a nechtěl riskovat, protože na třetího Jana Morávka z TR Legends už ztrácel hodně. Týmový parťák Lukáš Večeřa vyjel druhé místo a protože věděl, že na vítězného Radima Krejčíka nemá, zvolil tempo na dojetí si pro stříbro a pěkné týmové body. GRIZZLY Racing patřičně Krejčíka za výhru pochválili.

 

WRC

 

Vcelku sterilně se vyvíjela třída starších WRC speciálů. Už v první etapě se velká část startovního pole vyřadila sama, když havárie na sebe nenechaly dlouho čekat. Úspěchem se tak stalo dojetí bez superally, což se podařilo pouze Michalu Vašíčkovi. Ten svůj Focus WRC nepoškodil a vyhrál. To naopak Erik Senkyr po havárii musel ze soutěže odstoupit, jelikož se jeho týmu nepodařilo v servisu Fabii WRC zprovoznit. Na druhém místě tak byl klasifikován také s Fabií Petr Žmolík. Václav Poustka své Subaru Impreza WRC ověnčil bronzovou pozicí. Jakub Bujáček dovezl další Fabii WRC na bramborové pozici.

 

H/A

 

Také mezi historiky platilo, že kdo se vyvaroval chybám a udržel se na trati, tak mohl pomýšlet na pódiové umístění. V závěru první etapy se do čela dostal polský soutěžák Sebastian Majzner. Se svou Imprezou si počínal velmi dobře, protože o vítězství už nepřišel. O druhé místo se bojovalo mezi Michalem Pavlíčkem a Lukášem Buczekem. Druhý jmenovaný vyšel ze souboje vítězně a to i přes to, že řídil BMW M3 se zadním pohonem oproti čtyřkolce Subaru Impreza. Pavlíček ještě zažil horké chvilky na power stage, když mu vyjet z lesa museli pomoct diváci. V TOP5 dojel Filip Kuba a Daniel Šimek. Oba s Imprezou.

Celkové pořadí

Zde nemá smysl se opakovat, protože TOP5 obsadili posádky třídy NRC1.

Týmy

Díky skvělým výsledkům napříč třídami byl IS RACING opět tím nejlepším týmem. Fados Motorsport posbíral body na druhé místo a o jeden bod hůře skončil PALMIRA RBR Team. Následovaly GRIZZLY Racing a M&R Rally Team.

Dvě asfaltové rally máme za sebou a je čas na změnu. Příští podnik bude na šotolině. Datum startu naznačuje, že listí bude spíše už jen překážet na trati, než aby se drželo na stromech a ve vyšších polohách by to mohlo vypadat i na sněhové přeháňky. Z takové předpovědi to opět moc nevypadá na suchou a lehkou rally.

bottom of page