top of page
RichardBurnsRally_SSE 2022-11-12 22-14-14-74.jpg

Race calendar

3NRC13 - III. Suomalainen Hyttynen Ralli 2022

Milovníkům pěkného počasí a ideálních podmínek na trati opět nebylo přáno. Podzim jak vyšitý zahalil části tratí do mlhy a na soutěžní techniku poslal déšť, takže suchá varianta šotolinových pneumatik nebyla vůbec potřeba a jenom zabírala v servisním kamionu místo. Zvolit správné tempo v rally byl oříšek. Šotolinové rychlostní zkoušky byly někde promáčené vodou a jinde jenom navlhlé v závislosti na vydatnosti dešťových srážek. Ale i přes tyto nástrahy se do soutěže přihlásilo 103 posádek, které měli za cíl pokořit 154 kilometrů měřených úseků a po dvou etapách projet cílovou rampou. Jak se to některým soutěžákům povedlo či nepovedlo se podíváme v pokračování reportu z finské rally jako třetího podniku šampionátu NRC.

 

NRC1

Předchozí dvě soutěže byly ve znamení polské posádky, která nenašla přemožitele. Bylo tomu stejně i ve Finsku? Z vydané grafiky na webu šampionátu už víme, že nebylo a vítězství pro sebe urval Štěpán Paulát s Toyotou Yaris WRC týmu PALMIRA RBR Team. Ale neměl to lehké, jelikož se stejným vozem mu na paty šlapal týmový kolega a manager týmu Martin Bujáček. Po 24 rychlostních zkouškách je rozdíl v cíli 11 sekund téměř zanedbatelný. A zde je vidět, že týmová taktika není založena na týmové hierarchii a jezdcům je dáno volné pole působnosti. Jakub Doležal s Fordem Fiesta WRC udělal třetím místem radost svému týmu GRIZZLY Racing, stejně jako týmový kolega Roman Zbořil, který dojel jako pátý. Ze čtvrté příčky se radoval tým Fados Motorsport v podání jezdce David Sovják a Citroën C3 WRC. Benek Korzeniowski vstoupil do soutěže nejrychlejším časem, první erzetu vyhrál, ale už na té druhé chyboval a nárazem do stromu na vnitřku zatáčky natolik poškodil svůj vůz, že musel do servisu putovat na korbě odtahovky. Od této chvíle převzal vedení v soutěži Paulát a Bujáček se Sovjákem mocně bojovali o druhé místo. A když se dva perou, třetí může zaútočit. Na sklonku druhé etapy využil příležitosti Doležal, který oba své soupeře přeskočil a dostal se až na druhé místo. Ale následný tlak Bujáčka neustál. PALMIRA RBR Team tak slavil double. 

 

NRC Trophy 

Jindy dominantní VW Polo WRC tentokrát porazil Ford Fiesta WRC v podání Jana Brablece. Ten se nejlépe vypořádal s těžkými podmínkami a dojel do cíle bez nehod. Druhý Libor Tomeček na VW nebyl spokojený se zajetými časy a byl taky v cíli klasifikován bez penalizace. Se stejným vozem dojel třetí Robert Kořístka. Ten se nevyhnul kotrmelci přes střechu, čímž hodně své soutěžní náčiní poškodil, ale mohl jet dál bez využití superally. Zatímco Vladimír Kubíni a Marek Ulík dojeli skrze superally a doplnili TOP5. 

 

NRC2 

Po bodovém výpadku IS RACING v nejsilnější skupině NRC1 to vypadalo, že se všechno snaží zachránit jejich kolegové na Fordech Fiesta Rally2. Mateusz Polok a Mateusz Koralewski obsadili první dvě pozice a s větším časovým odstupem od zbytku pole bojovali o vedení mezi sebou. Koralewski svou snahu přehnal na RZ 8, kde havaroval. Pořadím výše začal ve druhé etapě stoupat Štefan Spišák z PALMIRA RBR Teamu, který vedl svou Fabii R5 za lepším výsledkem a probojoval se do TOP5. Do cíle ještě zbývaly čtyři rychlostní zkoušky a v nich si Spišák ještě polepšil. Zatímco opačným směrem putoval Miroslav Houšť, Šimek Racing. Vždyť rozdíl mezi čtvrtou a šestou příčkou byl jenom tři vteřiny. Velkou smůlu zaznamenal Polok, když na power stage havaroval a odstoupil tak z pohodlného vedení. To nahrálo do karet Spišákovi, který závěr rally bral pořádným útokem, předjel i svého kolegu Tomáše Johna a usadil se na příčce nejvyšší. John dojel druhý jen se čtyřmi sekundami navíc a PALMIRA RBR Team bral opět double. Třetí dojel Michal Dohnal za GRIZZLY Racing, který by se viděl i na vyšších stupních a tak byl ke svému výkonu kritický. Václav Valerián byl čtvrtý a připsal tak pěkné body i svému týmu M&R Rally Team. Houšť uzavřel TOP5. 

 

NRC3

V této skupině si polský tým IS RACING spravil chuť a obsadil první dvě příčky s piloty Jakub Brodzicki a Jakub Cebulski. Brodzicki do rally vstoupil nejrychlejším časem a usadil se na pomyslném trůnu. S výjimkou jedné RZ se mu podařilo vyhrát na všech ostatních měřených úsecích. Cebulski svého kolegu doháněl, když úvod měl vlažnější s umístěním na čtvrté pozici. Pěkné časy také zajížděl Petr Jancicka reprezentující GRIZZLY Racing. Z TOP5 jej vyřadila havárie, stejně jako Jendu Nováka, který ještě zvládl svou převrácenou Fiestu na rychlostní zkoušce vrátit zpět na kola, ale pozdější havárie jej už vyřadila nadobro. Po dobře zajeté rally se na třetím místě usadil Jiří Zelík z PALMIRA RBR Teamu, který si tuto příčku držel po větší čas soutěže až do cíle. TOP5 ještě doplnili kolegové z týmu Fados Motorsport a to Stanislav Mechl a Jindřich Španěl. 

 

NRC4 

Podíváme - li se do tabulky na zajížděné časy, zjistíme, že první pětka byla dosti vyrovnaná a každá chyba rozhodovala o pořadí. A za takto těžkých podmínek na sebe chyby nenechaly dlouho čekat. Proto taky tato třída neměla od začátku jasného adepta na výhru a jména borců se v TOP5 přelévaly nahoru a dolů. Prvním odpadnutým rychlíkem byl Radim Krejčík, který na velkém skoku prorazil olejovou vanu a následně jeho vůz vzplál. Vozidlo k dalšímu použití už nebylo schopné. O páté místo se vedl boj v rodinném a týmovém kruhu. Jan Fadler a Matěj Fadler. Na Sweet Lamb to přehnal Jan Morávek z TR Legends a vycestoval na louku mimo trať po tom, co jej nakopla díra na trati. Promáčená tráva jeho 208 zastavila a vyprostit vůz zpět na trať se podařilo asi za minutu s pomocí diváků. Byl to propad na čtvrté místo. Jezdec se pak těžko dostával zpět do tempa a tak jej ještě předjel Jan Fadler. Bez zbytečných problémů si pro bronz dojel Lukáš Večeřa na Peugeotu 208 z dílen TR Legends. Stříbro získal Enzo Sagreraa, který o zlatou pozici soupeřil s týmovým kolegou Jakubem Hoffmannem. Ten dojel do cíle i přes značné opotřebení své Fiesty, kdy počas rally měnil proražený chladič po skocích či dírách. IS RACING si tak připsal double. 

 

NRC WRC 

Pomalu to vypadá, že starým soutěžním speciálům nejvyšší úrovně zvoní umíráček. Technickou přejímkou prošly pouze čtyři posádky. Tři Fabie WRC a jedna Impreza WRC. Erik Senkyr z vedoucí pozice havaroval na RZ 4, Petr Žmolík havaroval na RZ 9 a ani ve druhé etapě se mu nedařilo a po další havárce ze soutěže odstoupil, Václav Poustka opustil prozatímní vedení po havárii v RZ 10. Takže jediný, kdo projel celou rally bez penalizace byl Jakub Bujáček a tím si vysloužil vítězství. Poustka dojel druhý a Senkyr třetí. 

 

NRC Historic 

Na startu sedm posádek, v cíli pouze tři. Kdo dojel, stanul na bedně. A v tomto případě to byly pouze zahraniční posádky ze sousedního Polska. Nejrychlejší Jan Gorczyca si oblíbil služby vozu Toyota Celica, stejně jako Lukáš Buczek, který dojel druhý. I přes superally byl v cíli třetí Sebastian Majzner. Hned tři posádky se vytrestaly na úvodní erzetě druhé etapy. Michal Pavlíček se držel v té době ještě na dosah druhého místa, ale na RZ 19 jeho snaha o dobré umístění vyhasla. 

 

Celkové pořadí 

TOP5 obsadili jezdci kategorie NRC1 a své velké vítězství tak zaznamenal Štěpán Paulát. Jezdci NRC2 pak obsadili dalších pět pozic. Hezký výsledek zajel Gorczyca, který svou historickou Toyotu dovezl na jedenácté pozici. Hoffmann byl nejrychlejší předokolkou a ujel i některým čtyřkolkám. 

 

Týmy NRC 

Tato rally nejlépe sedla pilotům PALMIRA RBR Teamu, když se povedly doubly napříč skupinami. Podobně se vedlo i týmu IS RACING. S větším bodovým odstupem byl třetím nejlepším týmem Fados Motorsport. 

 

Na Finskou rally byl mezi jezdci pozitivní ohlas. Podmínky byly těžké, což nesedělo úplně všem, ale našli se i jezdci, kteří to vzali jako výzvu a chválili i obtížnost. V tomto roce nás čeká ještě jedno finské dobrodružství, kde se očekávají už rize zimní podmínky a tak ke slovu přijdou pneumatiky s hroty. Před vánočními svátky se tak ještě sejdeme na trati. 

bottom of page